niedziela, 27 lipca 2014

Blokery potu - czy aby są bezpieczne ?

Witam ! 


W tak słoneczny dzień nie sposób się spocić, prawda ?
Jedni pocą się mniej, drudzy więcej. 
Jedni używają antyperspirantów, drudzy muszą sięgnąć po coś zdecydowanie skuteczniejszego. Coś bardziej skuteczniejszego, mam na myśli znane nam blokery, które mają za zadanie blokować wydzielanie potu. 
Czy jest to zatem dobre i bezpieczne wyjście ?

Z góry zaznaczam, że nie jest ani żadnym specjalistą, ani dermatologiem, ale pisząc ten post czerpałam wiedzę od osób specjalizującym się tym problemem. Bloker - zawiera wyższe stężenie chlorku glinu niż zwykłe antyperspiranty, ma za zadnie blokować przewody wyprowadzające pot. 

Jak używać blokerów ?

Blokery potu stosuje się na noc, na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę. Zazwyczaj wystarczają 1-2 aplikacje tygodniowo, ponieważ bloker działa kilka dni.  

Skutki nadmiernego używania blokerów 

Blokery ograniczają wydzielanie się toksyn z organizmu. Organizm, zamiast wypocić wszystkie szkodliwe substancje, zatrzymuje je w węzłach limfatycznych pod pachami. Rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są w tych miejscach likwidowane przez pot oraz jego pH, może przyczynić się do podrażnień skóry. 
Ponadto nadmierne stosowanie blokerów może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz odczyny alergiczne na składniki preparatu. 
Pocenie się jest czymś normalnym, jest wręcz procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu !
Logicznie myśląc - to co jest w środku i ma za zadanie wyjść, powinno wyjść. Każde zatrzymywanie takiego procesu wpływa źle na nasz organizm i prędzej, czy później musi nastąpić uwolnienie. 


Rozumiem jednak osoby, które cierpią na nadmierną potliwość, bardzo dobrze kiedy o siebie dbają i robią coś w kierunku, by wyglądać i czuć się świeżo.
Czy mogą zatem bezpiecznie używać blokerów ?

- sądzi się, że jeśli używamy ich z umiarem i od czasu do czasu dajemy odpocząć naszej skórze od nich, to nie są szkodliwe. 
Należy jednak pamiętać, że aby stosowany kosmetyk był bezpieczny nie powinien całkowicie zablokować procesu wydzielania się potu. Nadmierne zwężenie kanalików potowych może prowadzić do stanów zapalnych o okolicy ich ujść. 
Zatem blokery należy używać zgodnie z informacją zawartą na ulotce. 
Życzę miłego dnia ! 

17 komentarzy:

 1. jeszcze nigdy nie używałam blokera, miałam spróbować, ale jakoś nie wiedziałam który wybrać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jeszcze też nigdy nie używałam, ale myślę, że nie mam takiej potrzeby ;)

   Usuń
 2. znam ten z Ziajki, ale obecnie używam z Rexony i jestem z niego bardzo zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się z żadnym nie znam, wystarczają mi zwykłe antyperspiranty ;)

   Usuń
 3. Na pewno blokerów powinno używać się według wskazań podanych przez producenta. Jestem również zdania, że nasz organizm wie co robi i zahamowanie wydzielania potu, będzie miało na niego niekorzystny wpływ.

  OdpowiedzUsuń
 4. mam ten z Ziaji, jest bardzo fajny, ale używam tylko latem co 3-4 dni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najważniejsze, żeby używać z umiarem ;)

   Usuń
 5. ja używałam blokera z zaji cała zimę i wiosnę i sprawdzał się super,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wypowiem się co do ich działania, bo mogą być faktycznie skuteczne, ale ja poruszyłam wątek czy są bezpieczne po to, by używać ich z rozumem, ponieważ potrafią zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu

   Usuń
 6. Ja nie lubię takich blokerów. Boję się właśnie ich negatywnego oddziaływania. Wolę naturalne sposoby :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam problem z potliwością i nie wyobrażam sobie życia bez blokerów. Ich składniki są szkodliwe ale to, że organizm się nie wypada jest błędem. Bo mimo używania blokerów i tak pocę się pod pachami - ale w granicach przyzwoitości. Natomiast pozostała część ciała standardowo wypaca się więc toksyny są wydalane. Niezdrowe są tabletki, które hamują potliwość na całym ciele. Tego zdecydowanie nie polecam.
  Dołączam do obserwatorów i pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. to fakt, organizm wydala pot w innych miejscach, ale te, które są zablokowane nie znaczy, że jest to prawidłowe ;) ujścia wydalania potu zgodnie z naszą biologią powinny być otwarte, ale wiem, że jeśli problem jest duży to jakoś sobie radzimy. Powtórzę tylko, żeby robić to rozsądnie ;))

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatny post :) Ja stosuję tylko zwykłe antyperspiranty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podobnie jak jak i jest dla mnie wystarczający :) pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Asking questions are truly nice thing if you are not understanding anything entirely, except this paragraph presents good understanding even.

  Review my blog - world at arms hack

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie oddane komentarze i proszę by były one treściwe i rzetele. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć i również zagościć na Waszym blogu :)